Nyitvatartás:

Hétfő - péntek: 9-16

Hétvégén: zárva

Kapcsolat

Címünk

1052 Budapest,
Piarista köz 1.

Telefonszám

+36(1) 486-4478

E-mail cím

pkk@piarista.hu

Kincseinkből

Az első könyv a távcsőkészítésről avagy Galilei és a piarista oktatás

A piarista oktatás elindulása új szemléletet hozott a természettudományos oktatás rendszerébe a 17-18. században. Kalazanci Szent József fontosnak tartotta az olvasás és írás mellett a matematika oktatását is, mint a diákoknak kenyeret adó, praktikus tudományt. Ebben a szellemben tanítottak Kalazancius későbbi követői is, akik közül a firenzei piaristák szoros kapcsolatba kerültek Galileo Galileivel is, egyfajta titkári feladatokat is vállalva a tudós mellett. Galilei gyakorlati megfigyeléseken alapuló tudományos elvei pedig átkerültek a piarista oktatás elemei közé.

2022. 09. 28. – 09:29

Erdélyi Károly: Calasanzi Sz. József a kegyes tanítórend alapítója

Cím és szerzőség
Főcím
Calsanzi Sz. József
Alcím
a kegyes tanítórend alapítója
Szerző
Erdélyi Károly SchP
Megjelenési adatok
Kiadás helye
Temesvár
Kiadó
Csanád-Egyházmegyei Könyvsajtó
Megjelenés éve
1893
Ismertető

Részletek a mű előszavából:

 

Meg akarom írni azon nagy embernek életrajzát, kit kortársai a nevelő-tanító csodájának.: tekintettek, s kinél hívebben, buzgóbban és hívatottabban egy oktató sem ültette az elhagyatott gyermekek szívébe a keresztény jámborság és a hasznos világi tudományok csiráit.

[...]

Calasanzi szt. József az alsóbbrendű ifjúságnak és as újkori népnevelésnek első apostola. E szóban nincsen semmi nagyzó dicsekvés. Mert ő előtte senkinek sem támadt azon nagyszerű terve, hogy a szegény gyermeksereget és az ifjúságot egész tömegében keresztény szellemben regenerálja s e végett egy szerzetesrendet alapítson. "Mindent megújítani Krisztusban", volt a czélja; "az a győzelem, mely meggyőzi a világot, a mi hitünk", volt szent meggyőződése ; és "megújul ifjúságod, mint a sasé", volt buzgó és rendíthetetlen reménye. Addig nem voltak nyilvános és ingyenes elemi iskolák, míg Calasanzi szt. József meg nem nyitotta Rómában a "kegyes iskolákat", melyekbe azokat a gyermekeket fogadta be.,kik külömben elhagyatva, vadon, neveletlenül nőttek volna föl. Ki akarta emelni
őket abból a méltatlall lelki tudatlanságból, melyben sínylettek, s mely egész életökre megrontotta volna. Ő ismerte a nép valódi lelki szükségleteit s ezek kielégítésére alapította szerzetesrendjét, a Kegyesrendet. Sok, majdnem leküzdhetellen akadályokkal állott szemben. Megtámadta az előítélet, mely a nemesség kiváltságait féltette; az önzés, mely anyagi hasznát veszélyeztetve látta; az állhatatlanság, a korlátoltság, nagyravágyás és rosszlelkűség belső viszályokat támasztottak társulatában, mely ellen kivülről ádáz ellenségek törtek hol simán, mint a kigyók, hol szilaj erőszakkal, mint a fenevadak. A Kegyesrend összedőlt, s egy pillanatra úgy látszott, mintha romjai alá, temetné alapítóját. Ámde Kalazanczius rendületlen hittel és megdicsőülten szállott sírjába, és rendje csakhamar phoenixként teljesztette ki szárnyait, áldást víve sok haza fiainak.

Főtéma
Csatolmány Méret
erdelyi_karoly_-_calasanczi_sz._jozsef.pdf 6.83 MB