A piarista rend alapításától fogva nyitott volt a változó világra és kereste azokat az eszközöket, amivel a gyermekek nemcsak jobb emberek, hanem jobban felkészültek is lehettek, mint kortársaik. Ezen módszerekkel megismerhették az őket körülvevő világot, megfelelő tudásra tehettek szert, amivel eligazodhattak Isten teremtett világában. Ehhez jól felkészült, széles ismeretekkel rendelkező, az új módszerekre nyitott, bátor tanárokra volt szükség.
Róma : Művészeti és régészeti barangolás a történelmi múltban. - Budapest : Semmelweis K., 2009. — 252 p. : ill. ; 24 cm
Sapientia Salomonis quaesita et possessa
Ismertető
Jezsuita iskoladráma latin nyelvű programja Salamon király életéről. A bemutató előadást a szepeshelyi jezsuita gimnázium hallgatói a cím szerint az 1649. esztendőben, Tarnóczy Mátyás csanádi püspök és szepesi prépost születésnapján adták elő. A darab feltételezhető szerzője Mártonfalvay László Ignác, aki 1649 és 1651 között Szepeshelyen a humaniórák és a grammatika professzora volt (Lukács: Catalogus II 953). A lőcsei kiadás a nyomdadíszek alapján állapítható meg. A színlap egyetlen ismert példányát őrzi könyvtárunk.