Könyvtárunk egyik féltett kincse, legrégibb kéziratos kódexünk az ún Biblia Parisiensis. A kötet a XIII. század közepén készült párizsi kódexmásoló műhelyben. Íróanyaga nagyon finom vékony pergamen (velum). A szöveget ún. littera parisiensis írással valószínűleg egy személy írta. A kódex elején megcsonkult, a hiányzó két levelet (Szt. Jeromos bevezetése a Vulgata szövegéhez) a 19. század elején, az újra kötéssel egy időben pótolták, és littera parisisensist utánzó írással kiegészítették.
Kovács Mihály SchP: Gyakorlati út a kibernetikához
Ismertető
Kovács Mihály piarista tanár volt Magyarország első informatika tanára. Az 1960-as években tanítványaival, a budapesti Piarista Gimnázium növendékeivel szakkörök keretében sorra készítették elektromechanikus elvek alapján működő kibernetikai játékaikat. Ezek közül kiemelkedett a Mikromat nevű kibernetikai építőkészlett, melynek prototípusát nemzetközi példák alapján, Kovács Mihály irányítása mellett alkotott meg a pesti gimnázium egyik diákja, Woynarovich Ferenc (később neves fizikus) készítette el. Az 1966-ban elkészült prototípust Tücsöknek nevezték el. Ez volt a kisipari termelésben készült Mikromat prototípusa.
A kibernetikai építőkészletek a személyi számítógépek és a számítógépes játékok világának előfutárai. A Mikromat tekinthető egy valódi számítógép modelljének is. Az építőkészlet segítségével többféle játék és egyéb logikai kapcsolás állítható össze, és ezek révén megismerhető a valódi számítógépek működési elve.
A Mikromathoz Kovács Mihály vezérkönyvet is készített, amely útmutatóként szolgál a készlet használatához, leírja az összeállítható kapcsolási lehetőségeket, és még informatikai játék készítését is bemutatja.
Az itt közzétett példány a szerző saját kézírásával javított példány.