Egy elkószált kötet Teleki Sámuel utazásából
Teleki Sámuel kötet
Spontone, Ciro (ca. 1552-ca. 1610)
Giorgio Basta tábornok titkáraként járt Erdélyben
Bajtay kötete
A sorozatban megjelent kötetek:
A sorozat története
Miután 1934-ben XI. Pius pápa szentté avatta a Pompilio Pirrotti dél-itáliai piaristát, Balanyi György, a rend magyar tartományának hivatalosan kinevezett történetírója feladatának érezte, hogy magyar nyelven is olvasható életrajzot írjon róla. Az életrajz 1938-ban készült el, és a Szent István Társulat adta ki, de már nem a „Szentek országa” vagy a „Szent István könyvek” sorozatban (ahol Balanyinak már korábban jelentek meg művei). Az előbbit ugyanis a kiadó 1931-ben, utóbbit 1937-ben lezárta. Attól fogva, sőt már 1936-tól művelődéstörténeti, teológiai és közéleti kiadányait már nem sorozatként, hanem nagyjából egységes, keskeny, a Társulat címerével ellárott (de különböző méretű) formában jelentette meg (Karl Adam: A katolicizmus lényege; Blazovich Jákó: A nagy szfinx; Schütz Antal: Őrség, stb.). Ebben a formában, de valamivel kisebb méretben jelent meg Pirrotti Szent Pompiliusz életrajza is Balanyi Györgytől, 1938-ban. A kötetből készült puha, papírborítójú, valamint kemény, vászonborítós változat is, amelynek borítóján a piarista rend angyalos címere (vö. Hitre, tudásra, 12.44-46) szerepelt.
Három évvel később, 1941-ben Balanyi György átdolgozta Kalazanci Szent Józsefől életrajzát, amelyet először 1923-ban adott ki a Szent István Társulat. A piarista rend és kiadó úgy döntöttek, hogy az új kötet a Pirrotti Szent Pompiluséhoz hasonló kétféle formában jelenjen meg, de mint egy új könyvsorozat, a „Piarista könyvek” első tagja. Ugyanekkor, 1941 őszén, a Pirrotti Szent Pompilus Mária élete megmaradt köteteinek címlapja elé egy új előzéklapot lapot ragasztottak, amely azt jelezte, hogy ez a kötet lett a „Piarista könyvek” második tagja.
Az ilymódon induló könyvsorozatnak azonban a világháború és az azt követő kommunista diktatúra miatt további kötetei már nem jelentek meg. (Azt sem tudjuk, hogy terveztek-e ilyeneket.) 2023-ban azonban a Piarista Rend Magyar Tartománya úgy döntött, hogy saját kiadásában felújítja a sorozatot, és hasonló formátumban bocsátja közre Sántha György tanulmányainak magyar nyelvű gyűjteményét.