Nyitvatartás:

Hétfő - péntek: 9-16

Hétvégén: zárva

Kapcsolat

Címünk

1052 Budapest,
Piarista köz 1.

Telefonszám

+36(1) 486-4478

E-mail cím

pkk@piarista.hu

Kincseinkből

Az első könyv a távcsőkészítésről avagy Galilei és a piarista oktatás

A piarista oktatás elindulása új szemléletet hozott a természettudományos oktatás rendszerébe a 17-18. században. Kalazanci Szent József fontosnak tartotta az olvasás és írás mellett a matematika oktatását is, mint a diákoknak kenyeret adó, praktikus tudományt. Ebben a szellemben tanítottak Kalazancius későbbi követői is, akik közül a firenzei piaristák szoros kapcsolatba kerültek Galileo Galileivel is, egyfajta titkári feladatokat is vállalva a tudós mellett. Galilei gyakorlati megfigyeléseken alapuló tudományos elvei pedig átkerültek a piarista oktatás elemei közé.

2022. 09. 28. – 09:29

Könyvajánlók

Dogmafejlődés, dogmaértelmezés

Budapest : Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya : L' Harmattan, 2012. — 190, [1] p. ; 23 cm . — (Jezsuita könyvek : Isten és tudomány)

Annotációk / Vélemények

A véleményt megjelenés előtt könyvtárunk ellenőrzi.
Értékelés:



Értékelés: Még nem értékelték (0 szavazat)

2022.05.18. 16:42:16
Forrás: Fülszöveg
A kötettel a 90 éves Dörnyei Sándor orvostörténészt, bibliográfust, az Országos Gyógyszerészeti Intézet egykori munkatársát, az Országos Széchényi Könyvtár bibliothecarius emeritusát köszöntik barátai, kollégái, tanítványai és kutatótársai. A tematikusan felépülő könyv tanulmányai Dörnyei Sándor sokarcú és változatos munkásságának minden fontosabb területét érintik. A köszöntéseket követő első fejezetben a hazai orvostörténeti kutatások néhány friss eredménye olvasható orvosi tárgyú kódexek, korai nyomtatott források bemutatásától kezdve, jeles hazai gyógyítók életrajzát kiegészítő adalékokon át az iskolaorvosi intézmény kialakulásának kezdeti időszakáig. Az orvosi tárgyú bibliográfiák összeállítója előtt az ő alapvető forrásmunkáira támaszkodó, és az elődöket bemutató tanulmányokkal tisztelegnek szerzők. A rokon témák körét a középkori, kora újkori és legújabb kori gyógyszerészet történetével kapcsolatos írások bővítik. A másik nagy tematikus egységben előbb a magyar nemzeti bibliográfiába illeszkedő két újabb felfedezés ismertetése, majd három sajtótörténeti cikk kapott helyet. A zárófejezet az Ünnepelt széleskörű érdeklődésének megfelelően a hazai művelődéstörténet különböző területeire kalauzolja el olvasóit. A kötetet Dörnyei Sándor műveinek jegyzéke teszi teljessé.