Nyitvatartás:

Hétfő - péntek: 9-16

Hétvégén: zárva

Kapcsolat

Címünk

1052 Budapest,
Piarista köz 1.

Telefonszám

+36(1) 486-4478

E-mail cím

pkk@piarista.hu

Kincseinkből

A kassai Korán

A piarista rend alapításától fogva nyitott volt a változó világra és kereste azokat az eszközöket, amivel a gyermekek nemcsak jobb emberek, hanem jobban felkészültek is lehettek, mint kortársaik. Ezen módszerekkel megismerhették az őket körülvevő világot, megfelelő tudásra tehettek szert, amivel eligazodhattak Isten teremtett világában. Ehhez jól felkészült, széles ismeretekkel rendelkező, az új módszerekre nyitott, bátor tanárokra volt szükség.

2022. 09. 29. – 09:32

Könyvajánlók

Dogmafejlődés, dogmaértelmezés

Budapest : Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya : L' Harmattan, 2012. — 190, [1] p. ; 23 cm . — (Jezsuita könyvek : Isten és tudomány)

Annotációk / Vélemények

A véleményt megjelenés előtt könyvtárunk ellenőrzi.
Értékelés:



Értékelés: Még nem értékelték (0 szavazat)

2014.01.17. 14:45:58
Forrás: Kiadói ajánlás
A mai szerzetesi életnek világszerte általánossá váló, új kihívásokkal kell szembenéznie. A ma belépő fiatalokat már nem lehet a korábban megszokott módon felkészíteni a szerzetesi életre. Vagyis minden szerzetesrendnek el kell köteleződnie a mai fiatalok, s rajtuk keresztül a mai világ mellett. (Ez diszkontinuitást jelent a megelőző korokkal.) Ugyanakkor egy szerzetesrendnek hűségesnek kell lennie a saját gyökereihez, az alapító szellemiségéhez is. (Ez kontinuitást jelent szerzetesrend történelmével.) Lukács János könyve nagyon értékes és több szempontból is hiánypótló munka. Magyar nyelven mindezidáig egyetlen modern könyv jelent meg a szerzetesnövendékek képzéséről, viszont az is külföldi szerző műve (Amedeo Cencini: A Fiú lelkülete. A szerzetesképzés menete, Budapest, 2010.). Lukács János személyében az első magyar szerzetest köszönthetjük, aki kellő növendéknevelői gyakorlattal, alapos szellemi felkészültséggel, nemzetközi tájékozottsággal, a szerzetesi élet teológiájában való jártasságával és a jezsuita források szakavatott ismerőjeként önálló könyvet írt a szerzetesképzés mai kérdéseiről. A Jézus Társasága az elmúlt évtizedek során más rendhez hasonlóan törekedett a szerzetesi képzést összhangba hozni a mai kor igényeivel. A Rendalkotmány a jezsuita képzést részletesen bemutató írás, amelyet maga Loyolai Szent Ignác írt. A Rendalkotmánnyal azonban az elmúlt évtizedekben nem jött létre olyan katartikus találkozás, amely a jezsuiták képzését hasonlóan karakteresen alakította volna ignácivá, mint ahogy a lelkigyakorlat-adói tevékenységet formálta át a 20. század második felében a Lelkigyakorlatos könyv mélyebb megértése. Lukács János írását az a bizalom vezeti, hogy ha az elmúlt évtizedekben Szent Ignác másik írása, a Lelkigyakorlatos könyv, minden várakozáson felül "válaszolt" a lelkigyakorlatokkal kapcsolatban feltett kérdésekre, akkor okkal várható a Rendalkotmánytól is több gyakorlati segítség a mai problémák megoldására. Célja az, hogy a Rendalkotmány ilyen gyakorlatias olvasásának feltételeit megvizsgálja és lehetőségét megalapozza. Magyar nyelven az első ilyen jellegű munka. (Tőzsér Endre SP összeállítása.)